Domů Náš blog Streamování v podání Microsoftu – Teams vs Azure Media Services

Streamování v podání Microsoftu – Teams vs Azure Media Services

14. 4. 2020

Z důvodu aktuální situace kolem koronaviru se na nás obrací řada klientů s žádostí o podporu pro usnadnění vzdálené spolupráce mezi zaměstnanci. Jde především o komunikaci přes Microsoft Teams, ale ani tento není vhodný pro všechny případy.

Kdy používat Teams schůzky

Z důvodu aktuální situace kolem koronaviru se na nás obrací řada klientů s žádostí o podporu pro usnadnění vzdálené spolupráce. Jde především o komunikaci přes Microsoft Teams, která funguje dobře pro malé týmy - typicky kolegy, kteří spolu v době „před koronavirem“ komunikovali běžně naživo v kanceláři. V těchto případech plní Microsoft Teams většinu požadavků a je to řešení, které doporučujeme.

Kdy je lepší použít Živé události (Live Events)

U větších skupinek (typicky 30 a více účastníků) však narážíme na řadu problémů, které není mnohdy snadné v běžném Microsoft Teams meetingu uspokojivě vyřešit. Většinou jde o různé přednášky, delší výklady, online školení apod. V těchto případech je problematické, že v Microsoft Teams není možné ztlumit účastníky. Respektive ztlumit je můžete, ale oni si sami mohou mikrofon kdykoliv opětovně aktivovat.

Tento problém je obzvláště palčivý v případech externích uživatelů, kteří třeba nemají s Microsoft Teams dřívější zkušenosti, anebo nemají zažité návyky a mohou do přednášky vstupovat, narušovat její běh a kazit tím zážitek ostatním posluchačům.

Proto pro tento typ přednášek, kdy prezentuje malý počet uživatelů, a naopak velké množství účastníků pouze pasivně poslouchá, doporučujeme použít tzv. Živé události (=Live Events). Ty jsou určeny právě pro tyto případy a neumožňují posluchačům do výkladu prezentujícího aktivně vstupovat.

Jak funguje Živá událost v Microsoft Teams a jaká má omezení

Živé události v Microsoft Teams se zakládají podobně jako běžné schůzky. Musí být vždy naplánované předem a je třeba dopředu určit, kteří uživatelé budou mít role producenta a prezentujícího (což může být jedna a ta samá osoba). Producent má možnost určovat, který konkrétní prezentující v danou chvíli sdílí obsah, ten následně vidí účastníci.

Live Event in Microsoft Teams

Již jsme si již řekli, účastníci nemohou do prezentace nijak vstupovat, mají pouze možnost přispívat do moderovaného chatu, ve kterém producent schvaluje jejich zprávy a ty následně vidí prezentující uživatelé a mohou na ně v průběhu výkladu reagovat.

Jde tedy o vhodné řešení pro delší přednášky či prezentace, kdy nechceme, aby účastníci rušili výklad. Živé události v Teams mají však některá důležitá omezení:

  • Maximální doba trvání je 4 hodiny
  • Při požití externího zařízení a RTMP streamu (=případy, kdy chceme pro přednášku místo webkamery požít běžnou kameru, fotoaparát či software typu Wirecast/OBS) není možné živou událost vysílat veřejně pro neautentizované uživatele

Obě omezení mohou být palčivá, u našich klientů narážíme často především na časové omezení. Proč je tedy Microsoft zavedl? Protože nabízí produkt Azure Media Services a ten si můžeme zakoupit zvlášť a bez limitací.

Živé události v Azure Media Services

Microsoft již řadu let nabízí řešení pro streamování přes Azure cloud a je to ve skutečnosti stejné řešení, na kterém běží právě Live Events přes Microsoft Teams (stejně tak i varianty přes Stream a Yammer).

Živé události v Azure Media Services fungují tak, že zpracovávají RTMP stream. Tento stream videa se typicky vysílá z počítače, ke kterému je připojená jedna nebo více kamer, případně rovnou z hardwarových enkodérů. Máme dvě možnosti, jakými je stream videa na Azure Media Services zpracován:

  • Pass-through
    V tomto případě Azure Media Services stream žádným způsobem neupravuje, pouze ho přeposílá přes koncový streamovací bod účastníkům. Toto řešení je vhodné, pokud vysíláme RTMP stream, který má více kvalit a je připraven tak, aby šel bez problémů zpracovat na koncových zařízeních (=aby šlo video spustit v prohlížeči). Vyžaduje to však enkódování videa přímo na zařízení, ze kterého vysíláme, což může být náročné jak na výkon, tak na rychlost uploadu. Pokud nemáme k dispozici výkon či rychlý upload, můžeme vysílat pouze v jedné kvalitě, ale hrozí, že účastníkům s pomalým internetem nebude stream fungovat spolehlivě.

  • Živé enkódování (buď 720p, nebo 1080p)
    Odeslaný stream je v reálném čase pře-enkódován a dynamicky zabalen tak, aby obsahoval více kvalit a fungoval na všech zařízeních. Ve výchozím nastavení jde o 6 kvalit podle bitrate videa. Tato varianta je samozřejmě o něco dražší, ale relativně nám garantuje funkčnost v dodávaném Azure Media Player přehrávači, který si následně vložíme na webovou stránku.

Dále máme možnost navolit, jaký typ kapacity nám bude vyhrazen pro streamování. Buď můžeme využít sdílený Streaming endpoint, který má maximální kapacitu 600 Mbps, nebo vyhrazené Streaming Units – každá s dedikovaným pásmem 200 Mpbs.

Live Event in Azure Media Services

V neposlední řadě můžeme využít i CDN k dodatečné distribuci streamu, což nám umožní navýšit maximální počet účastníků, kteří mohou být ke streamu připojeni.

Výhody streamování přes Azure Media Services

Co tedy získáme tím, že budeme streamovat přes Azure Media Services? Především se zbavíme všech omezení, která máme v Teams, tedy budeme moci streamovat neomezeně dlouho a využít pro vysílání streamu externí zařízení nebo software.

Dále získáme možnost nastavit věci, které bychom jinak nemohli – od kvality videa, po nastavení přehrávače, možnosti přetáčení, filtrování obsahu apod.

V neposlední, byť trochu teoretické rovině, získáme vyšší kvalitu a spolehlivost streamu, protože máme možnost využít dedikované streamovací jednotky, namísto sdílených.

A kolik to stojí? Cenově nevychází Azure Media Services nijak likvidačně – při běžném použití, kdy streamujeme video o délce tří hodin vás cena vyjde na nějakých 15 EUR, což při uvážení, že máme dedikovanou instanci, možnosti škálování a 1080p kvalitu, není vůbec špatné.

Výsledný stream si účastníci pouštějí v dodávaném přehrávači, který si vložíme na webovou stránku a máme možnost ho dle potřeb nakonfigurovat.

Závěrem

Shrnuli jsme si využití Živých událostí v Microsoft Teams a srovnali je s běžnými Teams schůzkami. Pokud Vás trápí zmíněné limitace, doporučujeme využít Azure Media Services – technicky to není nic složitého, cenově vás to nepoloží a získáte kvalitní řešení pro streamování delších prezentací a přednášek.